Kocaeli teknoloji üssü kent olacak

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli’de geleceğin teminatı olan gençlere her alanda takviye olan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, ortaokul, lise ve üniversite teknoloji kadrolarındaki öğrencilerle buluştuğu TEKNODEST programında Kocaeli’nin önümüzdeki 5 yıl içerisinde teknoloji üssü bir kent olacağının muştusunu verdi.

Kılavuz Gençlik bünyesinde faaliyet gösteren Teknoloji Merkezi’nde mühendislik alanında eğitim alan, teknoloji ile ilgilenen ve TEKNOFEST’e hazırlanan öğrencilere hizmet veriliyor. Elektrikli araçlar, 3D yazıcılar, insansız hava aracı, otonom araçlar ve robotik faaliyet çalışmalarının yürütüldüğü Teknoloji Merkezi’nde geçtiğimiz yıl 60 teknoloji grubuna 2 milyon TL’lik gereç dayanağının yanında 3D Yazıcı Merkezi’nde teknoloji kadrolarına projeleri için 4 bin adet modül basım takviyesi olmak üzere toplam 2.7 milyon TL takviye verildi.

TEKNODEST PROGRAMINA AĞIR KATILIM

Kocaeli Büyükşehir tarafından üniversite teknoloji ekiplerinin yanında ulusal ve milletlerarası müsabakalara katılan öğrenci gruplarına sağlanan takviyelerin ve ortaya çıkan eserlerin sergilendiği Teknoloji Kadrolarına Dayanak Programı (TEKNODEST) gerçekleştirildi. Kongre Merkezi’nde 62 grubun ve 700 öğrencinin iştirakiyle gerçekleştirilen programa AK Parti Genel Lider Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, Büyükşehir Belediye Lideri Tahir Büyükakın, AK Parti MKYK Üyesi İlyas Şeker, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Veysal Tipioğlu, AK Parti Kocaeli Vilayet Lideri Dr. Şahin Talus, MHP Vilayet Lideri Murat Nuri Demirbaş, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk iştirak gösterdi.

“GÜÇLÜ MİLLETLER TEKNOLOJİ ÜRETEBİLENLERDİR”

Program öncesinde protokol üyeleri, fuaye alanında teknoloji ekiplerinin tanıttığı ve sergilediği eserleri inceleyerek öğrencilerle sohbet etti. TEKNODEST programında gençleri selamlayarak konuşmasına başlayan Lider Büyükakın “Teknolojik gelişmeyi, vaktin ruhuna uygun üretim yapmayı beceren milletler güçlü bir önderleri varsa onunla birlikte ileriye gidiyorlar. Öbür milletler ise geride kalıyor. Okuduğum ciltlerce kitabın özeti bu. Geleceğin varlıklı ve güçlü milletleri teknolojiyi üretebilen, onun ürettiği teknolojiyle rekabet edebilen milletler olacak. Vatanını en çok sevenlerin asıl uğraşı yüksek teknoloji ile üretim yapmak olmalıdır’’ dedi.

Başkan Büyükakın, dünyadaki risk raporlarının başında global ısınma geldiğini belirterek, en kıymetli önceliklerimizden birinin kent tarımını güçlendirmek olduğunu söyledi. KOÜ Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk ise “Gençler geleceğe inançla bakmamızı sağlıyor. Bu kardeşlerimiz çok hevesliler, fedakarlık yaparak çalışıyorlar. Kendileriyle gurur duyuyoruz. Büyükşehir Belediyemiz öğrencilerimize büyük bir dayanak sağlamış. Her öğrenci kulübüne bir ofis yapmaya çalışacağız. Çocuklarımıza muvaffakiyetler diliyorum. Gelecek sizin ellerinizde” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir