Acil servise alınmayan kadının ölümü Fransa’da büyük tepki çekti

Fransız basınındaki haberlere nazaran, nefes darlığı şikayetiyle yakınındaki Alliance à Saint-Cyr-sur-Loire Hastanesinin acil servisine giden 60 yaşlarındaki bayan, “sadece ambulansla gelenler tedavi edilir” gerekçesiyle konutuna gönderildi.

Evine dönüp çağırdığı ambulansın gelmesini bekleyen bayan, bu sırada kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Siyasetçiler ve tabipler bu olaya reaksiyon gösterdi.

Fransa’nın tanınmış siyasetçilerinden Seine-Saint-Denis milletvekili Thomas Portes, “Acile kabul edilmediği için öldü. Korkunç” dedi.

Haute-Vienne bölgesi milletvekili Damien Maudet de Sağlık Bakanı Francois Braun’a çağrıda bulunarak “Yol haritanızda bir değişiklik yapılması için daha kaç kişinin ölmesi gerekiyor” tabirleriyle tepki gösterdi. Paris Hotel-Dieu Hastanesi acil servis tabibi Gerald Kierzek ise ülkede son vakitlerde bu cins durumların sıkça yaşanmaya başladığını belirterek bunun kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Seine-Saint-Denis bölgesinde acil tabibi Christophe Prudhomme de bu cins olayların sıkça yaşanmasına dikkati çekerek “İşte bu, devam eden felakete bir örnek” sözleriyle reaksiyonunu paylaştı.

Olaya ait isimli soruşturma başlatıldı.

Öte yandan bölgede pratisyen tabip ve sıhhat çalışanlarının sayısının yetersiz olması nedeniyle haftalardır, hastanelerin gelen hastaların birçoklarını geri gönderdiği belirtiliyor.
Fransa’da pratisyen tabipler, iş şartlarının berbatlaşmasını protesto etmek ve konsültasyon fiyatlarının artışı talebiyle greve giderek hafta başında bu yana muayenehanelerinin kapılarını kapattı.

Yarın İçin Hekimler Topluluğunun davetiyle başlatılan grevin 2 Ocak 2023 tarihine kadar sürmesi bekleniyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir