Yargıtay, kızının gözü önünde eşini bıçaklayan sanığın hapis cezasını onadı

Olay, 13 Eylül 2020’de, Melikgazi ilçesi 30 Ağustos Mahallesi’nde meydana geldi. Teze nazaran, Okan Taşdöven, uzaklaştırma kararına karşın boşanma evresinde olduğu Ayşegül Taşdöven’in çalıştığı mağazaya gitti. Okan Taşdöven, kızları A.T.’nin (16) de yanlarında bulunduğu sırada, çocuğun ortaya girmesine karşın evvel mağazanın merdivenlerinde eşini bıçaklamaya çalıştı sonra bayanın bıçağı yere düşürmesinin akabinde eşarp ile boğmak istedi.

A.T. de boğuşma sırasında yaralanırken, olaya müdahale etmek isteyen mağaza çalışanlarına ise Okan Taşdöven’in biber gazı sıktığı tez edildi.

Mağazadakilerin müdahale etmesi sonrası etkisiz hale getirilen Taşdöven, polise teslim edilirken, olay anları da kameraya yansıdı.

‘TEŞEBBÜS BASAMAĞINDA KALDI’ GEREKÇESİ

Olayın akabinde tutuklanan Okan Taşdöven hakkında ‘eşi taammüden öldürmeye teşebbüs’ kabahatinden dava açıldı. Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 16 Kasım 2020’deki karar duruşmasında mahkeme heyeti, sanığa evvel ağırlaştırılmış müebbet mahpus verdi akabinde aksiyonun teşebbüs evresinde kaldığını belirterek cezayı 16 yıla indirdi. Kızı A.T.’yi de yaraladığı suçlamasıyla Taşdöven’e ayrıyeten 9 ay mahpus cezası verildi. Heyet, sanığın suça meyilli olduğunu münasebet göstererek bu cezayı ertelemedi. Sanık, şikayetçi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları da yerel mahkeme ile Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararına itiraz ederek, belgeyi Yargıtay’a taşıdı.

BOZMA KARARI

Dosyanın geldiği 1’inci Ceza Dairesi, itirazı kıymetlendirerek bozma kararı verdi. Belge, yine yargılama yapılması için mahallî mahkemeye gönderildi. Yargıtay, yanlış husustan karar kurulduğunu, olayda tasarlama olduğunu belirterek, bu eksikliğin giderilmesini istedi.

AYNI CEZA VERİLDİ

Kayseri 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, bozma kararı sonrası tekrar yargıladığı sanık Okan Taşdöven’i daha evvel verilen ‘eşi taammüden öldürmeye teşebbüs etme’ hatasının vasfının olayda tasarlama olduğu gerekçesiyle ‘eşi tasarlayarak taammüden öldürmeye teşebbüs etme’ kabahatinden evvel ağırlaştırılmış müebbet mahpusa çarptırdı. Aksiyonun teşebbüs evresinde kalması nedeniyle ceza, 16 yıla düşürüldü. Heyet, Taşdöven’in kızı A.T.’yi de hafif yaralaması nedeniyle 9 ay mahpus cezasına çarptırdı.

YARGITAY BU KERE CEZAYI ONADI

Sanık, şikayetçi ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, yerel mahkemenin kararına itiraz ederek, belgeyi yine Yargıtay’a taşıdı. Belgenin geldiği 1’inci Ceza Dairesi, yapılan itirazı karara bağladı. Ceza Dairesi, sanık hakkında verilen cezaya itiraz taleplerinin yerinde görülmediğine vurgu yaparak, lokal mahkemeden istenen eksiklerin tamamlandığını belirterek, temyiz müracaatının asıldan reddine karar verdi. Ceza Dairesi, lokal mahkeme ve istinaf mahkemesinin kararında yola ve temele ait rastgele bir hukuka karşıtlığın bulunmadığı, kanıtlarda ve süreçlerde de eksik olmadığı, cezaların yasal bağlamda uygulandığının anlaşıldığını kaydetti. Ceza Dairesi’nce onama kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir