Trump’a ifade vermesi için gönderilen mahkeme celbi geri çekildi

CNN’nin ele geçirdiği mektupta, Özel Komite Başkanı Bennie Thompson, Trump’ın avukatına soruşturmanın yakında sona erecek olmasından ötürü mahkeme celbi kapsamındaki bilgileri takip edemeyeceklerini belirtti.

Thompson mektupta, “Bu nedenle, eski Lider Trump’a gönderilen mahkeme celbini resmen geri çekiyorum ve artık, kelam konusu mahkeme celbine uymak yahut buna karşılık olarak kayıtlar üretmek zorunda olmadığını size bildiriyorum.” tabirine yer verdi.

Trump da toplumsal medya hesabından, mahkeme celbinin geri çekilmesine ait, “Benim yanlış bir şey yapmadığımı yahut mahkemede kaybedeceklerini biliyorlardı, muhtemelen ondan bu türlü yaptılar.” değerlendirmesinde bulundu.

Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, şu ana kadar halka açık 8 duruşma gerçekleştirdi, kapalı yahut açık binden fazla kişinin sözünü aldı ve on binlerce sayfa belgeyi inceledi.

Komitenin vazife müddeti bu yıl sonunda doluyor.

TRUMP SÖZE ÇAĞRILMIŞTI

ABD Temsilciler Meclisi 6 Ocak Soruşturma Komitesi, 13 Ekim’deki oturumunda, Trump hakkında, Kongre baskını konusunda tabir vermesi için celp çıkarmıştı.

Komite, Trump’ın avukatlarından, eski Başkan’ın yeminli tabiriyle, Kongre üyeleri ve aşırılık yanlısı kümeler ortasındaki ferdî irtibatlar de dahil olmak üzere bir dizi evrak talebinde bulunmuştu.

Trump ise avukatları aracılığıyla, Komitenin mahkeme celbini engellemek için federal mahkemeye başvurmuştu.

Başvuru dilekçesinde, “Trump, ABD’nin eski Başkanı olarak Kongre önünde söz vermeye zorlanmak konusunda mutlak dokunulmazlığa sahiptir. Trump’a verilen mahkeme celbi, yürütme organına haksız yere müsaadesiz müdahale kapsamında, geçersiz, yasa dışı ve uygulanamaz olarak değerlendirilmelidir.” sözü yer almıştı.

Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, en son 19 Aralık’taki oturumunda, soruşturma raporunun bir kısmını yayımlayarak Trump hakkında Adalet Bakanlığına suçlama tavsiyelerinde bulunmuştu. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir