Süre uzatıldı, Mayıs sonuna kadar devam edecek

Organizasyondan yapılan açıklamaya nazaran, hazinenin Mısır’daki Hükümdarlar Vadisi’nde keşfedilişinin 100. yıl dönümüne özel olarak UNIQ Expo İstanbul’da açılan standın mühleti, mayıs sonuna kadar uzatıldı.

Antik Mısır standı birebir vakitte toplumsal medyada başlatılan kampanya ile 100 şahsa fiyatsız ziyaret imkanı da sunacak.

‘ALTIN KRAL’ OLARAK ANILIYOR

Mezarında bulunan tüm eşyaları som altından yapıldığı için “Altın Kral” olarak da anılan Tutankhamun için düzenlenen stantta, hazineden özel seçilen 409 yapıtın birebir replikaları bulunuyor.

Sergide, pahalı taşlarla süslenmiş dünyaca ünlü altın vefat maskesi, üzerinde Mısır tanrıçaları İsis, Nephthys, Neith ve Selket tasvirlerinin bulunduğu tabut, tabutun içindeki mumya, altınla yaldızlanmış ahşaptan yapılmış yatak, savaş arabası, Tutankhamun’un eşi Kraliçe Ankhesenamun ile aşkını tasvir eden altın tahtı, çocuk hükümdarı su aygırı avlarken tasvir eden heykeller, çeşitli mobilyalar, at arabası, ok ve yay üzere silahlar, Anadolu’ya düşen bir meteordaki demirden yapıldığı için “uzaydan gelen hançer” olarak isimlendirilen silah üzere farklı eserler yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir