‘Kusursuz kulak’ Bager’e TÜBİTAK’tan ödül

HABER ARAŞTIRMA – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ödül merasimine Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal da katıldı. Beş gün süren kuvvetli maratonda, Biyoloji, Coğrafya, Kıymetler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ve Yazılım olmak üzere 10 alanda finale kalan 180 proje uğraş etti. Müsabakada 10 proje birincilik, 20 proje ikincilik, 30 proje üçüncülük, 30 proje de teşvik mükafatı aldı.

Müzikte “Kusursuz Kulak” olarak isimlendirilen Çalışcı ise bir müzik tonunun perdesini bir referans perdesi kullanmadan tanımlayabilme yeteneğine sahip. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gelecekte ünlü bir piyanist olmak isteyen Çalışcı’ya geçen sene akustik bir piyano ikram etmişti.

Bu yıl müsabakaya 4583 okuldan 13 bin 585 erkek ve 17 bin 416 kız öğrenci olmak üzere toplam 31 bin 1 öğrenci katıldı. Geçen yıla oranla bu yıl müracaatlarda yüzde 53 artış oldu.

Engelsiz sözlük

Muşlu Bager Çalışcı ve arkadaşları “Engelsiz Astronomi Sözlüğü” Projesi ile teşvik mükafatı aldı. 11 yaşındaki görme engelli Çalışcı, astronominin konusunu görme engellilere anlatmak için bir kelamlık hazırladıklarını belirterek “Bu kelamlık sayesinde gökyüzünü zihnimde canlandırabiliyorum.” dedi. Proje arkadaşı Melek Kenti Kutlu da projenin çıkışını, “Derste bir gün hocamız Bager’e bir soru sordu. ‘Gök isimlerinin formlarını nasıl daha kolay zihninde canlandırabilirsin?’ Bager de bunun üzerine ‘Gök cisimlerinin kabartıları olursa ve altında Braille alfabesiyle isimleri yazarsa daha uygun canlandırabilirim’ dedi ve bunun üzerine projeyi geliştirdik” diye anlattı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir