İYİ Parti Emniyet’in Açıklamasını İnandırıcı Bulmadı

İYİ Parti Genel Lider Başdanışmanı Buğra Kavuncu, İYİ Parti İstanbul Vilayet Başkanlığı’nın kurşunlanmasıyla ilgili emniyet ve valilik tarafından yapılan açıklamayı inandırıcı bulmadı. Resmi makamlar, olayın taarruz olmadığını, kurşunların hırsızlık kovalamacası sırasında tesadüfen parti binasına isabet ettiğini açıklamıştı. 

Halk TV’deki Perdenin Önü Gerisi programına konuk olan Kavuncu, İyi Parti vilayet binasına yapılan silahlı saldırıyı kıymetlendirdi. Kavuncu şu tabirleri kullandı:

‘Biz bu açıklamaları hiç inandırıcı bulmadık. 2 kurşun ne hikmetse İyi parti binasına isabet etmiş. Olayın saatine dair elimizde bir bilgi yok. Bir kurşun ön taraftan koltuğun oraya girmiş orada biri oturuyor olabilirdi. Öbür kurşun da toplantı odamızda genel liderimizin fotoğrafına denk gelmiş. Kurşunların isabet ettiği iki yerde de ne tesadüf ki Genel Liderimiz Meral Akşener’in fotoğrafı var.

Ülkede bu tip olayların dönmediği bu tip konuşmaların yapılmadığı bir gündem olsaydı biz o vakit buna kriminal bir olay diyebilirdik. Fakat burası Türkiye… Biz bu tehditleri çok defa aldık. Bu lisanı kullanan bir Cumhurbaşkanı olursa bunları yaşarız.

Biz polis müdafaa noktası da istedik. Fakat özel güvenlik var binada. Bildiğime nazaran öbür partilerin binalarında polis müdafaa noktaları var. Bu küçümsenecek önemsenmeyecek bir sorun değil. Yapılması gereken tek bir şey var 14 Mayıs’ta seçimi almak. Bu bir zihniyet problemi. Bizim bunu seçimle değiştirmekten öteki çıkışımız yok.’ 

Dün YETERLİ Parti’nin Zeytinburnu’nda bulunan İstanbul Vilayet Başkanlığı binasının kurşunlandığı ihbarı üzerine polis tarafından tahkikat başlatıldı. Akşam saatlerinde failin yakalandığı bildirildi.

Emniyet ve valilik tarafından yapılan açıklamada olayın bir atak teşebbüsü olmadığı, bir inşaat bekçisinin vazifeli olduğu noktada hırsızlık teşebbüsünü engellemeye çalışırken hırsızların parti binasına yanlışsız kaçması üzerine kurşunların binaya tesadüfen isabet ettiği açıklandı. İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“İYİ Parti İstanbul Vilayet Başkanlığı vazifelilerinin bugün saat 11.00 sıralarında Vilayet Binasına ateşli silah mermisi isabet ettiğine dair ihbarı üzerine sevk edilen İl Emniyet Müdürlüğü vazifelilerinin çalışmaları neticesinde; İYİ Parti Vilayet Başkanlığı binası ve yanında bulunan bir iş merkezine isabet eden mermilerin iz takibine nazaran, mermilerin geliş istikametinin E-5 Otoyolu karşısındaki inşaat şantiyesi olduğu tespit edilmiştir. 

Şantiye yetkilileriyle yapılan görüşmelerde 30.03.2023 Perşembe günü (dün) saat 21.30 sıralarında şantiyeden hırsızlık teşebbüsünde bulunan şüphelilerin, İYİ Parti İstanbul Vilayet Başkanlığı binası istikametine yanlışsız kaçmaları nedeniyle şantiye vazifelisi M.E. isimli kuşkulu şahsın bulundurma ruhsatlı tabancası ile 7-8 el ateş ettiği beyan edilmiştir. İsmi geçen kuşkulu şahıs olayda kullanılan tabanca ile yakalanmış olup birebir silaha ilişkin kovanlar elde edilmiştir. Kuşkulu şahsın sözünde; ’hırsızlık teşebbüsünde bulunan 3 şüphelinin olay yerinden kaçarak uzaklaştıkları, İYİ Parti Vilayet Binasında misyonlu iki Özel Güvenlik çalışanının de ‘silah sesi duymadıkları’ beyan edilmiştir. Bahisle ilgili başlatılan tahkikat devam etmektedir.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir