İspanya’da 45 yıl önce Ermeni teröristlerce şehit edilen Türkler anıldı

Ermeni terör örgütü JCAG’ın, 2 Haziran 1978’de Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliğinin bulunduğu Monte Esquinza 48 numaralı sokakta çapraz ateş altına aldığı araçta şehit olan Büyükelçi Kuneralp’ın eşi Necla Kuneralp ve ağabeyi emekli Büyükelçi Balcıoğlu’nun yanı sıra atakta hayatını kaybeden Büyükelçilik sürücüsü Olmedo için terör saldırısının yapıldığı sokakta anma merasimi gerçekleştirildi.

Törene Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği çalışanları, askeri ateşeler, Azerbaycan ve Pakistan büyükelçiliklerinde misyonlu diplomatlar, iş insanları ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Türkiye’nin Madrid Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı ve Maslahatgüzar Ayşe Zeybek, Türk diplomasisinin 34 diplomatını, yurt dışında misyon yapan kamu görevlilerini ve ailelerini Ermeni terörüne kurban verdiğini belirterek,

“Ülkelerini yurt dışında büyük bir özveri ve liyakatle temsil eden her bir diplomatımızın ve ailelerinin kaybı, kurumsal ve ulusal hafızamızda derin bir keder olarak yaşatılmaktadır”

dedi.
Zeybek,

“Türkiye ve İspanya halkları terörden büyük acılar çekmiş iki dost millettir. İki halkın teröre ve teröristlere karşı sürdürdüğü prensipli duruş kadar, terör mağdurlarına gösterilen sevgi ve hürmet da ortak noktalarımızdır. Türkler ve İspanyollar olarak kendi fikir ve kanaatlerini empoze etmek için insanlığı zalimce vuran teröristleri şiddetle kınıyoruz”

formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir