Döviz fiyatlarında son durum

İstanbul özgür piyasada dolar 19,0120 liradan, Euro 20,3060 liradan haftaya başladı.

Serbest piyasada 19,0100 liradan alınan dolar 19,0120 liradan satılıyor. 20,3040 liradan alınan Euro’nun satış fiyatı ise 20,3060 lira olarak belirlendi.

Cuma günü, doların satış fiyatı 19,0070 lira, avronun satış fiyatı ise 20,2130 lira olmuştu.

KÜRESEL PİYASALAR YENİ HAFTAYA HUZURSUZ BAŞLADI

Küresel piyasalarda, bankacılık bölümündeki külfetlerin devam edebileceğine ait tasalarla karışık bir seyir öne çıkarken, hususla ilgili gelişmeler ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) çarşamba günü açıklanacak para siyaseti kararları yatırımcıların odağında yer alıyor.

ABD’de başlayıp Avrupa’ya sıçrayan bankacılık krizinde hafta sonu ağır mesai yaşanırken, İsviçre’nin en büyük bankası UBS’in, kriz yaşayan Credit Suisse’i 3 milyar İsviçre frangına (3,3 milyar dolar) satın alacağı duyuruldu.

İsviçre Merkez Bankası’nın hususla ilgili açıklamasında, UBS’nin Credit Suisse’i satın almasını desteklemek için 100 milyar franklık likidite sağlanacağı aktarıldı.

Öte yandan Fed ve 5 büyük merkez bankasından yapılan ortak açıklamada, var olan ABD doları swap çizgisi düzenlemeleri aracılığıyla likiditeyi artırmak için koordineli bir adım atıldığı duyuruldu. Açıklamada ABD, Kanada, İngiltere, Japonya, Avrupa ve İsviçre merkez bankaları swap sınırlarının aktifliğini artırmak için halihazırda 7 gün vadeli süreçlerinin sıklığını haftalıktan günlüğe çıkarma konusunda anlaştığı bildirildi.

Analistler, UBS’in Credit Suisse’i satın almasına rağmen piyasalarda tedirginliğin devam etiğine dikkati çekerek, UBS’in kredi risk priminin kelam konusu satın almanın akabinde yaklaşık 50 baz puan yükseldiğini lisana getirdi.

FED BEKLENTİSİ FİYATLMALARI ZORLAŞTIRIYOR

Bankacılık dalına ait gelişmelerin bugün yakından takip edileceğini bildiren analistler, çarşamba günkü Fed toplantısı öncesi artan belirsizliklerin fiyatlamaları zorlaştırdığını söz etti.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda bankanın yüzde 40 ihtimalle faiz artırmayacağının, yüzde 60 ihtimalle de 25 baz puanlık faiz artışına gideceğinin öngörülüdüğünü bildirdi.

Fed’in sonuncu faiz oranını yüzde 5 düzeyinde belirleyeceğine yönelik fiyatlamaların güç kazandığını aktaran analistler, kelam konusu durumda bankacılık krizinin ABD’de küçük ve orta ölçekli bankalara sıçrayabileceği tasasının tesirli olduğunu belirtti.

Analistler, piyasalardaki belirsizliklerin yatırımcıları inançlı liman varlıklara yönlendirdiğini kaydederek, bu durumun tahvil faizlerini baskılamayı sürdürdüğünü söyledi.

Buna nazaran, geçen hafta yaklaşık 30 baz puan gerileyen ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi, yeni haftaya da düşüş eğilimiyle başlayarak yüzde 3,42 düzeyinde dengelendi.

Cuma günü New York borsasında S&P 500 endeksi yüzde 1,10, Dow Jones endeksi yüzde 1,19 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,74 geriledi. ABD’de endeks vadeli kontratlar yeni haftaya ise karışık bir seyirle başladı.

AVRUPA’DA BANKACILIK KESİMİNE AİT TELAŞLAR SÜRÜYOR

Avrupa’da hafta sonu öne çıkan haber akışının akabinde endeks vadeli kontratlar süreçlere müspet başlasa da, ilerleyen saatlerde çıkarlarını geri vererek negatife döndü.

Analistler, bir tarafında Credit Suisse olan süreçler nedeniyle Avrupa’da bankacılık bölümüne ait kaygıların güçlü kaldığını belirterek, hususa ait haber akışının piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söz etti.

Buna nazaran, değerli İngiliz bankalarından HSBC’nin Hong Kong borsasında süreç gören paylarında günlük düşüş yüzde 6’ya ulaştı.

Cuma günü Almanya’da DAX 40 endeksi yüzde 1,33, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,01, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,43 ve İtalya’da MIB 30 endeksi yüzde 1,64 geriledi.

Asya borsaları yeni haftaya banka payları önceliğinde düşüş eğiliminde başlarken, Çin’den gelen haber akışı aşağı taraflı baskıları törpülüyor.

Çin Merkez Bankası (PBoC) bugünkü açıklamasında 1 ve 5 yıllık kredi faiz oranını değiştirmediğini duyururken, analistler, bu durumun hükümetin ekonomiyi desteklemeyi sürdüreceği formunda yorumlandığını tabir etti.

Kapanışa yakın Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,2, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,2, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,6 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,9 geriledi.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar şöyle:

► 10.00 Türkiye, ocak ayı milletlerarası yatırım pozisyonu

► 10.00 Türkiye, şubat ayı yurt dışı ÜFE

► 10.00 Almanya, şubat ayı ÜFE

► 13.00 Euro Bölgesi, ocak ayı dış ticaret dengesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir