Bursa’ya Osmangazi’den yeni nefes alanı

BURSA (İGFA) – Toplu Konut Yönetimi Başkanlığı (TOKİ) işbirliği ile kazandırılan Soğanlı Millet Bahçesi; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla hizmete açıldı. Soğanlı Mahallesi’nde 100 bin metrekarelik alan üzerinde inşa edilen Soğanlı Millet Bahçesi’nde çok emelli aktiflik alanları, gezinti, yürüyüş ve koşu yolları, bisiklet yolları, meyve bahçeleri, ses ve koku bahçeleri, tematik bahçeler, piknik alanları, performans alanları, açık hava stant alanları, koruluk ve çim alanlar, çocuk oyun alanı, oturma ve dinlenme alanları, açık otopark alanları ve spor alanları ile millet kıraathanesi yer alıyor. Dev millet bahçesi, yeşiliyle ve toplumsal donatıları ile Bursa için cazibe merkezi olacak.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Soğanlı Millet Bahçesi’nin açılışına Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Alışılmış Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti Bursa Milletvekilleri Muhammed Müfit Aydın, Osman Mesten, Mustafa Yavuz, Emel Gözükara Durmaz, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Lokal İdareler Lider Yardımcısı Recep Altepe, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan, MHP Bursa İl Başkanı Muhammet Tekin, TOKİ Lideri Ömer Bulut, siyasi parti temsilcileri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.
Açılışta konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, hem kente vizyon katacak hem de ağır kentleşmenin ortasında vatandaşlara nefes aldıracak Soğanlı Millet Bahçesi’ni Bursalıların hizmetine sunmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.

“73 bin 750 sarsıntıya sağlam konutun inşa edilmesini sağladık”

Konuşmasına sarsıntı nesli üzerinde yer alan bir ülkede ve kentte yaşadığımıza vurgu yaparak başlayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Geçtiğimiz yıl 11 vilayetimizi ve 14 milyon vatandaşımızı etkileyen Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar ile karşı karşıya kaldık. Sarsıntı sabahı gruplarımız yola çıkarak, depremzede vatandaşlarımızın yardımına koştu. 440 arkadaşımız, arama kurtarma, enkaz kaldırma, aşevi kurulması, ilaçlama ve paklık çalışmalarında misyon yaptı. İslahiye’de 100 hanelik bir prefabrik kent inşa ettik. Sarsıntıların akabinde herkes belediyelerin zelzele konusunda ne üzere çalışmalar yaptığını sormaya başladı. Bizler 2009 yılında vazifeye geldiğimizde şehircilik akademisi ismi altında kentsel dönüşüm master planı oluşturduk. Bu master plan çerçevesinde Osmangazi’nin farklı noktalarında kentsel dönüşüm çalışmaları başlattık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılaşmada ülkü olarak tanımladığı zemin+5 katlı yapılaşmayı Türkiye’deki metropol kentler ortasında uygulayan tek belediyeyiz. 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte başlattığımız Soğanlı Kentsel Dönüşüm Projesi, Türkiye’ye örnek oldu. Osmangazi’deki Demirtaş, Hamitler, Güneştepe, Soğanlı ve Panayır bölgelerimizde 73 bin 750 adet zelzeleye sağlam, inançlı konut inşa ettik. Bu da yaklaşık 300 bin kişinin zelzeleye güçlü konutlarda oturduğunun göstergesidir. Bu çalışmalarımız ile kentin kendini yenilediğini görüyoruz. Bugün de Soğanlı Mahallemizde yaptığımız kentsel dönüşümü taçlandıracak olan Soğanlı Millet Bahçesi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz” dedi.

“1 milyon 700 bin metrekare yeşil alan oluşturduk”

Misyona geldikleri 2009 yılından günden bugüne 452 parkı Osmangazi’ye kazandırdıklarının altını çizen Lider Dündar, “Geçmiş devirlerdeki mevcut parklar ile birlikte toplam 836 tane parkımız var. Bunların bir kısmı planlar doğrultusunda bir kısmını da kamulaştırmalar sonucu elde ettiğimiz alanlarda inşa ettik. 1 milyon 700 bin metrekare yeni yeşil alan oluşturduk. Bundan sonraki süreçte de bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bugün açılışını yaptığımız Soğanlı Millet Bahçesi’nin alanını 2013 yılında başlattığımız kamulaştırma çalışmaları sonucunda elde ettik. Belediyemiz ve TOKİ işbirliğinde 100 dönümlük bu araziyi millet bahçesine dönüştürdük. Burası Bursa’ya nefes aldıran bir yer olacak” diye konuştu.

Özhaseki: “Şehirler canlı organizmalardır”

Bursa’da hoş bir açılışı gerçekleştirmenin memnunluğunu yaşadıklarını belirten Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gösterdiği 500 adet millet bahçesi amacına adım adım yaklaştıklarını söyledi. Bakan Özhaseki, “Elbette bir kenti ihya etmek, imar etmek hünerdir. Fakat asıl olan, vatandaşın gönlünü kazanmaktır. Bunun en hoş örneklerinden birini bugün Bursa’da görüyoruz. Büyükşehirde, ilçelerde kentsel dönüşüm çalışmaları, yeşil alanlar, yaşayan insanların memnunluğu ve refahı için çalışmalar yapılıyor. Kentler canlı organizmalardır. Kentler, yaşıyor. Onları taş ve topraktan ibaret yapılar olarak görürsek, hayatta yapacağımız en büyük kusur bu olur. Kentler üzerine bakım lazım, ihtimam lazım, uğraş lazım.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 500 adet millet bahçesi gayesi gösterdiğini hatırlatan Özhaseki, “500’den fazla millet bahçesi projemiz var. Bunlardan 234 adedini bitirdik. Gayemiz 100 milyon metrekare yeşil alan oluşturmak. Bu gayesi Sayın Cumhurbaşkanımız koydu. Şu anda 78-80 milyon metrekare alana yaklaştık. 250 adedinden fazlasının inşaatı da devam ediyor. Bursa’mızda da 3 milyon metrekareden fazla yeşil alan var. Bizim de bakanlık olarak desteklediğimiz yeşil alan da 2 buçuk milyon metrekare civarında. 5 adedini açtık, 2 tanesi bitti ve açılmayı bekliyor. 3 adedinin de inşaatları devam ediyor. Bu parkın imalinde emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza TOKİ’ye, Bursa Büyükşehir Belediye Liderimiz Alinur Aktaş ve Osmangazi Belediye Liderimiz Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyorum. Bu parkı artık vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Güle güle kullanın.” tabirlerini kullandı.

Varank: “Yeşil, Bursa için çok önemli”

Yeşilin Bursa için çok kıymetli olduğuna vurgu yapan TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Alışılmış Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komitesi Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Varank da konuşmasında, “Mustafa Dündar ve Alinur Aktaş liderlerimiz konuşmalarında bizim kentlerimize yaptığımız ve yapacağımız çalışmalardan bahsettiler. İki bedelli belediye liderimizin katkılarıyla ve onlara öncülük eden siz kıymetli bakanımızın dayanaklarıyla bu türlü hoş bir yapıta kavuştuk. Yeşil, Bursa için çok kıymetli. Yeşil ile yatıp, yeşil ile kalkıyoruz. Bu kente sağladığımız her bir yeşil alan bizler ve kıymetli hemşehrilerimiz için değer taşıyor. Bugün açılışını yaptığımız Soğanlı Millet Bahçesi üzere birçok yeşil alanları ve parkları kentimize kazandırdık. Bizim bildiğimiz en değerli şey çalışmak. Taş üstüne taş nasıl koyabiliriz biz bunun kaygısındayız. Bizim için en büyük rütbe vatandaşlarımızın söyleyeceği ‘Allah razı olsun’ cümlesidir” dedi.

“3 milyon 200 bin metrekare yeşil alana ulaştık”

‘Yeşil her kente yakışır lakin Bursa yeşil ile özdeşleşmiş bir şehirdir’ diyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da, konuşmasına şu kelamlar ile devam etti: “Bizler kentimizin ismini söylerken ‘Yeşil’ Bursa deriz. Futbol kadromuzun forma renkleri yeşil beyazdır. Yeşil, Bursa için çok değerlidir. Son 50 yılda yaşanan süratli endüstrileşme, kentleşme ve gelişme ile ekonomik manada hoşluklar ortaya çıkardı. Lakin bu gelişmeler maalesef ki bir ölçü yeşil alanın da kaybolmasına neden oldu. Bunu bilakis çevirmek ismine küçük parklardan çok büyük alanlardan oluşan parkları kentimize kazandırmak ismine çok önemli bir irade ortaya koyduk. 1 buçuk milyon metrekare yeşil alan hedeflemiştik, 3 milyon 200 bin metrekare yeşil alana ulaştık. Bunda Osmangazi ve Yıldırım Belediye Liderlerimiz ile gruplarının de özel çabaları var. Karıncalar üzere çalışarak çok hoş eserler ürettik.”

Konuşmaların akabinde dualar eşliğinde Soğanlı Millet Bahçesi’nin açılış kurdelası kesildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir