Bakan Akar: 4 bin 9 terörist etkisiz hale getirildi  

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yeni yıl iletisinde, “Değerli silah ve mesai arkadaşlarım, vazifelerinizi büyük muvaffakiyet ve fedakarlıklarla yerine getirdiğiniz bir yılı geride bırakırken, Milli Savunma Bakanlığı ailesi olarak 2023 yılına da artan bir inanç ve heyecanla hazırlanıyoruz” dedi.

Akar, global ve bölgesel seviyede gelişmelerin hızlandığı; artan risk, tehdit ve tehlikelere bağlı olarak güvenlik dertlerinin en üst düzeye çıktığı bir devirden geçtiklerini vurgulayarak, “Bu hassas süreçte tüm gelişmeleri yakından takip etmekte, ülkemizin ve asil milletimizin savunma ve güvenliği ile ilgili her türlü önlemi almaya çaba göstermekteyiz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına girerken Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın uluslararası alanda kurduğu çok boyutlu alakalarla özne haline gelmiş; ülkemizin tesir alanı 3 kıta, ilgi alanı bütün dünya olmuştur” tabirlerini kullandı.

‘TERÖR BELASINDAN KURTARMAKTA KARARLIYIZ’

Görev ve sorumlulukları artan Ulusal Savunma Bakanlığı’nın bölgesel ve global güvenlik için yeni yaklaşım ve stratejilerle Cumhuriyet tarihinin en ağır ve en tesirli faaliyetlerini icra ettiğini aktaran Bakan Akar, “Bu kapsamda hudutlarımız, ‘Hudut namustur’ anlayışıyla; bugüne kadarki en ağır ve en tesirli önlemler ile korunmaktadır. Terörle gayretimiz ise ‘Terörist neredeyse gayemiz orasıdır’ stratejisiyle başta FETÖ, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütlerine karşı artan bir şiddet ve tempoda aralıksız devam etmektedir. Çözüm sürecinin bittiği 24 Temmuz 2015 tarihinden bugüne kadar; yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 37 bin 312, bu yılın başından itibaren ise 4 bin 9 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bundan sonra da tehlike nereden gelirse gelsin, terör örgütlerine kim dayanak verirse versin, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ düsturuyla uğraş etmekte; 85 milyon vatandaşımızı terör belasından kurtarmakta kararlıyız” dedi.

‘HAK VE MENFAATLERİMİZ KARARLILIKLA KORUNMAKTADIR’

Bakan Akar, terörle gayretin yanı sıra denizlerdeki ve semalardaki faaliyetlere de aralıksız devam edildiğini belirterek, “Hak ve menfaatlerimiz azim ve kararlılıkla korunmaktadır. Türkiye olarak Ege ve Doğu Akdeniz’deki problemlerin da memleketler arası hukuka uygun, barışçıl yollarla, âlâ komşuluk alakaları çerçevesinde ve diyalog ile çözülmesi için çaba gösterirken; ulusal sorunumuz Kıbrıs’ta da eşit hükümran bağımsız iki devlet bağlamında tahlilden yanayız. Ege’de ve Doğu Akdeniz’de hem kendimizin hem de Kıbrıslı kardeşlerimizin hak, alaka ve menfaatlerini korumakta azimliyiz, kararlıyız ve buna muktediriz. Biz kendi güvenliğimizi sağlarken birebir vakitte dost ve kardeş ülkelerin haklı davalarını da desteklemekteyiz. Bu kapsamda başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere dost, kardeş ve müttefiklerimizin haklı davasına takviye olmakta; birebir zamanda NATO, Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve ikili muahedeler kapsamında Katar’da, Somali’de, Kosova’da, Bosna Hersek’te ve daha birçok coğrafyada muvaffakiyetle misyon yaparak bölge ve dünya barışına katkı sağlamaktayız. Eş vakitli olarak işçimizin niteliklerini geliştirmek için eğitim ve tatbikat faaliyetlerini de aralıksız sürdürmekteyiz. Bunların yanı sıra teşkilat yapımızdan çalışanımızın özlük haklarının güzelleştirilmesine kadar ıslahat niteliğindeki birçok yasal düzenleme hayata geçirilerek Türk Silahlı Kuvvetlerinin aktif, caydırıcı ve saygın nitelikleri artırılmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

‘İMKAN VE KABİLİYETLERİ ARTIRILMAKTADIR’

FETÖ ile uğraşa de elde edilen yeni bilgi, evrak ve bilgilerle bütüncül bir yaklaşım ve kararlılıkla devam edildiğine işaret eden Akar, “Türk Silahlı Kuvvetlerinin ulu üniformasını hiçbir hainin taşımasına asla müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Savunma sanayii alanındaki çalışmalar da aralıksız sürdürülmekte; yerli ve milli olarak hayata geçirilen projelerle Türk Silahlı Kuvvetleri’nin imkan ve kabiliyetleri her geçen gün daha da artırılmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı olarak tüm birimlerimizle ciddiyet, samimiyet, diyalog ve uyum içerisinde çalışarak yeni yılda da çok daha büyük muvaffakiyetler elde edeceğimize yürekten inanıyorum. Bu his ve kanılarla, Sultan Alparslan’dan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve bugüne kadar bin yıldır bize vatan olan bu topraklarda bu günlere, bu düzeylere gelmemizde emeği geçen, katkı sağlayan bütün devlet büyüklerimizi ve komutanlarımızı hürmetle anıyorum. Tüm silah ve mesai arkadaşlarımıza, gazilerimize, emeklilerimize ve onların aileleri ile birlikte şehitlerimizin değerli ailelerine yeni yılda en samimi hislerle sıhhat, memnunluk ve iyilikler diliyorum” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir