AKP’li üyelerin oylarıyla caddeye ‘Sultan Vahdettin’ adı verildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nde bugün Pendik’te 2 caddeye CHP ve GÜZEL Parti’nin ‘ret’ oyuna rağmen “Sultan Abdülhamid Han Caddesi” ve “Sultan Vahdettin Caddesi” isimleri verildi.

İBB İYİ Parti Küme Lider vekili İbrahim Özkan’ın “Sultan Vahdettin han” ismi yerine geçen aralık ayında öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Lideri Doç. Dr. Sinan Ateş’in isminin verilmesi teklifi ise mecliste oylanmadı.
Saraçhane’deki İBB Başkanlık binasında gerçekleşen İBB Meclisi’nin mart ayı ikinci oturumunu Meclis birinci Lider Vekili Zeynel Abidin Okul yönetti. İBB Meclis gündemine gelen teklifte Pendik’te Ertuğrul Gazi, Velibaba ve Yayalar Mahallerinde bulunan bir caddeye “Sultan Abdülhamid Han Caddesi”, Güllübağlar, Ramazanoğlu ve Yayalar mahalleleri sonlarında kalan öteki bir caddeye ise “Sultan Vahdettin Caddesi” isimleri verilmesi istendi. Teklif oy çokluğuyla kabul edildi.

‘Sinan Ateş teklifi oylanmadı’

Mecliste kelam alan AKP’nin İBB Küme Sözcüsü Murat Türkyılmaz, İYİ Parti Küme Başkanvekili İbrahim Özkan’a teklife ‘ret’ oyu verip vermediklerini sordu. Özkan, teklife ‘ret’ oyu kullandıklarına dikkat çekerek “Abdülhamit ve Vahdettin ismi çok fazla var. Neden bu teklifi 20 yılda değil de artık yapıyorsunuz? Alışılmamış teklif olarak bu caddenin isminin Doç. Dr. Sinan Ateş olmasını sunuyorum” teklifinde bulundu ve oylatılmasını istedi. Meclis Lider Vekili Okul, Özkan’ın teklifini alışılmamış teklif olamayacağını belirterek “Oyladık, bitti şuan ters bir teklif verme hakkınız yok. Bir sonraki mecliste gündeme getirebilirsiniz” dedi.

‘Yıldız ve Çakır istifa etti’

Öte yandan kamuoyunda “internetçi abi” olarak bilinen İYİ Parti Meclis üyesi Taylan Yıldız ile CHP’li Meclis üyesi Orhan Çakır da milletvekili aday adaylığı için meclis üyeliğinden istifa etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir