ABD Senatosu’ndan FED’e faiz uyarısı! Tehlikeye dikkat çekti

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’a gönderdiği mektupta, Fed’in enflasyonla çaba ederken, azamî istihdamı sağlama sorumluluğunu göz gerisi etmemesi gerektiğini belirterek, faiz artırımlarına ait uyardı.

Brown, Fed’in 1-2 Kasım’da gerçekleşecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde Fed Başkanı Powell’a yönelik bir mektup kaleme aldı.

Söz konusu mektupta Brown, para siyaseti araçlarının arz yetişene kadar talebi sınırlayıp enflasyonu düşürmesinin vakit aldığını kaydederek, personel sınıfının bu vaktinin olmadığını aktardı.

ALTINDA EZDİRMEKTEN VAZGEÇMELİYİZ

J.P. Morgan Asset Management’ın Global Başstratejisti David Kelly’nin “Fed’in hatalarının uzun tarihinde, genel bir kusur göze çarpıyor. Çok uzun müddet bekleyip sonra çok fazla şey yapma eğiliminde olmaları” kelamını anımsatan Brown, “Özellikle Fed’in aksiyonları itici güçleri ele almadığında, kısa vadeli gelişmelerimizi ve güçlü iş gücü piyasamızı, enflasyonu düşürmek için agresif mali aksiyonların sonuçları altında ezdirmekten kaçınmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

Brown, halihazırda enflasyonun baskısını hisseden çalışan Amerikalılar için iş kayıplarının, durumu daha da kötüleştireceğini belirterek, milyonlarca Amerikalının geçim kaynaklarının riske atılamayacağını kaydetti.

BİR SONRAKİ TOPLANTI İÇİN ÇAĞRI

Sherrod Brown, “Maksimum istihdamı teşvik etme sorumluluğunuzu unutmamanızı ve bir sonraki FOMC toplantısında alacağınız kararların ikili amaca bağlılığınızı yansıtmasını rica ediyorum.” sözünü kullandı.

Enflasyonla uğraş etmenin Fed’in misyonu olduğunu vurgulayan Brown, fakat bankanın tıpkı vakitte tam istihdamı sağlama sorumluluğunu da gözden kaçırmaması gerektiğini aktardı.

Brown, enflasyonu düşürürken tam istihdamı sürdürmenin, “ABD iktisadına güç veren işçileri” korumak için çok kıymetli olduğuna dikkati çekti.

İş gücü piyasasının şimdilik nispeten istikrarlı bir seyir izlediğini, fakat açık iş sayısının azaldığının ve işsizlik müracaatlarının arttığının görülmeye başlandığını belirten Brown, çalışanların geçim kaynakları riske atılmadan enflasyonun temel nedenlerinin ele alınmasına odaklanılması gerektiğini söz etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir