AB 2024 taslak bütçesini hazırladı

AB Komitesi, 2024 yılı bütçe taslağı teklifini açıkladı.

Taslağa nazaran, AB’nin gelecek yıl bütçesi 189,3 milyar avro olacak.

Söz konusu bütçeye ek olarak, AB Komitesi, üye ülkelere Kovid-19 salgınının ekonomik tesirlerine karşı hazırlanan kurtarma programı çerçevesinde 113 milyar avro hibe verecek.

Bütçe ve hibe programı ile Avrupa’nın ekonomik toparlanmasının devamı, istihdam artışı ve stratejik özerkliğin güçlendirilmesi hedeflenecek.

Bütçede, Avrupa’yı daha sağlam ve geleceğe hazır hale getirmek için yeşil ve dijital dönüşüme yönelik harcamalara öncelik verilecek.

Bütçeden, Ortak Tarım Siyaseti’ne (CAP) 53,8 milyar avro, bölgesel kalkınma ve ahenk programlarına 47,9 milyar avro, uluslararası iş birliği ve ortaklara 15,8 milyar avro, araştırma ve geliştirme programlarına 13,6 milyar avro, stratejik yatırımlara 4,6, milyar avro, uzay harcamalarına 2,1 milyar avro, Erasmus eğitim programına 3,7 milyar avro, etraf ve iklim aksiyonuna 2,4 milyar avro, sonların korunmasına 2,2 milyar avro, göçle ilgili harcamalara 1,7 milyar avro, savunma alanına 1,6 milyar avro, aday ülkeleri desteklemeye yönelik İştirak Öncesi Yardım Aracı’na da (IPA III) 2,1 milyar avro kaynak tahsis edilecek.

Açıklanan bütçe taslağı, bu evreden sonra AB Kurulu ve Avrupa Parlamentosu (AP) ortasında yapılacak müzakerelerin tamamlanmasının akabinde gerekli onayların alınmasıyla yürürlüğe girecek.

AB bütçesinde gelir kalemleri büyük ölçüde üye ülkeler tarafından sağlanan kaynaklardan meydana geliyor. Bütçenin harcamalar kısmı; tarım, ekonomik ve yapısal fonlar, araştırma, eğitim, dış bağlantılar, genişleme ve idari masraflardan oluşuyor.

AB bütçesinin kontrolünü ise merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Sayıştayı yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir